News

Comparison l November 23, 2017

Jak uzyskać dostęp do zablokowanej dla twojej lokalizacji zawartości bez uciekania się do piractwa

Internet to jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkości. Dzięki tej niesamowitej technologii połączony został cały świat. Możemy się komunikować z każdym w każdym miejscu na ziemi oraz uzyskać wszelkie możliwe informacje. Jednak nie wszystko co znajduje się w globalnej sieci jest zawsze dostępne.

Internet zawiera treści, które są zablokowane dla danej lokalizacji. To tak zwana zawartość geo-blokowana. Strony strumieniujące materiały wideo oraz serwery gier należą do tej właśnie grupy.

To jeden z powodów, dla których piractwo stało się tak popularne. Piractwo jest oczywiście nielegalne. Nie ma się jednak czym martwić ponieważ jest wiele sposobów na uzyskanie dostępu do zablokowanych treści bez uciekania się do łamania prawa. Ten artykuł opisuje najlepsze sposoby jak sobie z tym poradzić.

Usługi DNS

Serwery DNS to jedna z najpopularniejszych metod uzyskiwania dostępu do zablokowanych treści. Tworzą one tunel pomiędzy twoją siecią a zawartością, którą chcesz oglądać. Tunel ten działa jako medium pośredniczące, przez które przechodzi ruch danych. Powoduje to wrażenie, że twoje dane płyną z kraju, w którym dana zawartość jest dostępna. Pozwala ci więc uzyskać do niej dostęp.

To co w tym rozwiązaniu jest znakomite to fakt, że działa ono na wszystkich urządzeniach podłączonych do twojej sieci. Możesz nawet jednocześnie łączyć się z wieloma stronami w różnych krajach. Rozwiązanie to jest jednak ograniczone do uzyskania dostępu do geo-blokowanych stron i nic poza tym.

Jak korzystać z serwera DNS?

To nie jest wcale takie trudne. Musisz jedynie zmienić ustawienia twojego serwera DNS, które znajdują się na twoim routerze. Są również usługi oparte na serwerach DNS, do ustawień których możesz się dostać z poziomu komputera lub urządzenia. Po właściwym ustawieniu masz z nich bezpośredni dostęp do zablokowanych stron.

Możesz korzystać z tej usługi z taką samą prędkością jak twoje połączenie internetowe ponieważ jest ona połączona z twoją siecią. Oznacza to, że nie musisz przesyłać swoich danych przez tunel. Używane są wyłącznie dane ze strony, do której chcesz uzyskać dostęp.

Najlepsze serwery DNS

Google Public DNS

Google Public DNS istnieje od 2009 roku. Po ośmiu latach działania stał się on największym publicznym serwisem DNS na rynku. Aby z niego korzystać należy po prostu zmienić twój adres IP na 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4. Jego główną zaletą jest bezpieczeństwo. Publiczny DNS Google z łatwością odpiera ataki DDoS a nawet spoofing DNS.

Usługa szczyci się również dużą prędkością. Jest to możliwe dzięki wykorzystywanemu routingowi Anycast aby połączyć najbliżej położone serwery. Zważywszy, że Google jest siecią z wielką globalną infrastrukturą, łatwo jest znaleźć serwer w pobliżu.

OpenDNS

OpenDNS to doskonały wybór jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad twoim serwerem DNS. Ustawianie to bułka z masłem ponieważ możesz to zrobić praktycznie na każdym urządzeniu. Sama konfiguracje również jest prosta do wykonania. Jest to duże ułatwienie dla ciebie ponieważ możesz uzyskać dostęp do zablokowanych treści na każdym urządzeniu jakie posiadasz.

Dostępne są dwa warianty OpenDNS – Personal oraz Business. Daje ci to możliwość wyboru, która opcja jest dla ciebie najlepsza. Adresy IP dla OpenDNS to 208.67.220.220 oraz 208.67.222.222.

SmartDNS

SmartDNS to rozwiązanie dla tych, którzy są miłośnikami strumieniowania wideo z takich platform jak Netflix, Hulu czy YouTube. Pozwala ono na obejście ograniczeń geograficznych. Usługa ta ma wiele wspólnego z technologią VPN ponieważ przekierowuje ona zapytania z sieci na serwery znajdujące się w innych krajach. Najprościej rzecz ujmując, ukrywa ona twoją rzeczywistą lokalizację tak abyś mógł uzyskać dostęp do zablokowanych stron.

Usługa VPN

Usługi VPN to świetna opcja w przypadku odblokowywania zawartości ograniczonej geograficznie. Technologia ta uzyskuje do niej dostęp poprzez zaszyfrowane połączenie tunelowe. Twoja sieć lub urządzenie pojawia się na drugiej stronie tunelu umożliwiając ci dostęp do zawartości.

Cały proces opiera się o serwer, który znajduje się w kraju, z którego pochodzi dana zawartość. Serwer również powinien obsługiwać wymianę danych pomiędzy twoją siecią a serwerem. Choć serwery VPN są one bardziej niezawodne w porównaniu do serwerów DNS ze względu na bezpośrednie połączenie, ta niezawodność ma swoje ograniczenia. Większość usług VPN jest płatna a miesięczny koszt waha się w granicach 5 – 15 dolarów w zależności od ich możliwości.

Na co należy zwrócić uwagę korzystając z usługi VPN?

Podstawową różnicą pomiędzy VPN a DNS jest to, że w przypadku VPN, cały ruch internetowy jest przesyłany przez tunel. Ten fakt oznacza spowolnienie przesyłu danych przez połączenie w przypadku korzystania z sieci VPN. Rozwiązanie to potrzebne jest więc tylko wtedy, gdy chcesz uzyskać dostęp do zablokowanych treści. W innym przypadku usługę należy wyłączyć.

Top VPN Services

ExpressVPN

ExpressVPN jest jedną z najlepszych usług VPN ze względu na doskonałe rozwiązania protokołów szyfrujących. W porównaniu do innych usług, które oparte są głównie na protokole PPTP, ta usługa korzysta również z protokołów L2TP/IPSec oraz SSTP. Można tu również znaleźć świetnie opracowane instrukcje instalacji. To czego możesz nie wiedzieć, znajdziesz w sekcji FAQ. Opcja „kill” przerywająca połączenie jest również bardzo łatwa w użyciu. Można tu dokonywać płatności Bitcoinami i mamy 30-dniową gwarancję zwrotu płatności!

Hide My Ass

Hide My Ass to kolejna opcja do wypróbowania. Usługa oferuje stabilną sieć oraz różne protokoły szyfrujące. Jednakże, pomimo tego, że sama usługa jest legalnym sposobem na dostęp do zablokowanych treści, toleruje ona jednak również torrenty oraz transfery P2P.

To bardzo dobry wybór jeśli fascynujesz się grami. Oferuje wsparcie dla różnorodnych platform włączając w to konsole do gier oraz urządzenia mobilne. Wadą jest to, że dane połączenia są zapisywane w logach oraz to, że możesz mieć tylko pięć połączeń jednocześnie. Nie jest to dobre rozwiązanie jeśli chcesz zachować prywatność i łączyć się z wieloma stronami jednocześnie.

NordVPN

NordVPN to kolejna usługa dająca dostęp do zablokowanych stron. Zaletą usługi jest możliwość sześciu połączń jednocześnie. Jest to róznież rozwiązanie dla osób ceniących swoją prywatność ponieważ dane nie są przechowywane w logach. Oznacza to, że nie pozostawiasz po sobie żadnych śladów w sieci. Posiada ponad 60 serwerów rozsianych po całym świecie, z którymi możesz się połączyć.

Usługi odblokowujące strony

Oprócz serwisów DNS i VPN, jest jeszcze inny sposób na uzyskanie dostępu do zablokowanych stron. Są to usługi odblokowujące strony. Głównym zadaniem tych aplikacji i wtyczek jest po prostu odblokowanie zawartości – to wszystko. W porównaniu do usług DNS czy VPN, są one szybsze ponieważ są znacznie mniej skomplikowane a ich działanie sprowadza się wyłącznie do odblokowania danych stron.

Media Hint

Media Hint to rozszerzenie dla przeglądarki, które odblokowuje zawartość. Działa na przeglądarkach Firefox oraz Chrome. Wystarczy pobrać z biblioteki wtyczek danej przeglądarki i zainstalować.

Masz teraz dostęp do Netflixa, Hulu, Rdio czy Pandory zawsze kiedy chcesz i z każdego miejsca. Wtyczka ta działa jak serwer proxy a twoja przeglądarka uzyskuje dostęp do zablokowanej zawartości za pomocą proxy Media Hint. Działa świetnie, jest łatwa w obsłudze i co najważniejsze – darmowa.

Hola Free

Możesz również skorzystać z Hola Free. To kolejne rozszerzenie dla przeglądarki podobnie jak Media Hint, które tuneluje ruch z różnych serwisów takich jak Hulu, Netflix czy YouTube. To lepsze rozwiązanie jeśli chcesz aby dostęp do geo-blokowanych stron nie wpływał na twoje połączenie internetowe. Jest to możliwe dzięki technologii P2P, która zapewnia stałą prędkość. Zasadniczo im więcej korzysta z urządzenia, tym szybsze jest połączenie. Rozwiązanie jest również darmowe!

Wnioski

Podstawową przyczyną, dla której ludzie chcą odblokowywać strony jest to, że chcą uzyskać dostęp do mediów strumieniowych. Jedno z badań pokazuje, że 29% użytkowników VPN korzysta z tego rozwiązania aby uzyskać dostęp do serwisu Netflix. A to tylko jedna z wielu dostępnych platform streamingowych! A co z tymi, którzy chcą oglądać zabkokowane treści z serwisów Hulu czy Amazon Prime lub z innych stron?

Biorąc to wszystko pod uwagę widać jak wiele osób chce mieć możliwość obejrzenia serialu czy filmu. Na szczęście obecna technologia pozwala na robienie tego bez uciekania się do piractwa. Ściąganie nielegalnych treści nie tylko naraża twoje urządzenie na wirusy ale powoduje, że łamiesz prawo co może nawet naraić cię na więzienie.

Z pomocą serwisów DNS, VPN i usług odblokowujących strony możesz uzyskać dostęp do każdej strony bez łamania prawa. Jakby na to nie patrzeć, pomysłowość górą.

BACK TO NEWS