News

Unblock Websites l August 25, 2017

Najlepsze filmy wojenne na Amazon Prime Video

Dunkirk_poster

Doskonały wybór filmów

Amazon Prime to jedna z największych bibliotek wideo na świecie. Jednakże, jak zapewne wiesz, usługa jest ma ograniczenia geograficzne co w zasadzie uniemożliwia oglądanie jej zasobów poza rejonem, w którym jest dostępna. Nikt nie chciałby być odcięty od ogromnej kolekcji tytułów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Rozwiązanie Smart DNS rozwiąże za ciebie ten problem tak abyś mógł skoncentrować się wyłącznie nad wyborem tego co chcesz oglądać. Tym razem bierzemy pod uwagę filmy wojenne tak aby pomóc tym, którzy interesują się tym gatunkiem wybrać tytuły warte naszym zdaniem obejrzenia.

Powrót filmu wojennego

Ostatnio mieliśmy okazję uczestniczyć w wielkim powrocie gatunku filmu wojennego wraz z ogromnym sukcesem kasowym „Dunkierki” Christophera Nolana. Niesamowita historia z okresu drugiej wojny światowej z doskonałymi zdjęciami, realistycznym podejściem do historycznych detali i niewiarygodną historią o przetrwaniu łącząca osobistą historię ukazaną w epicki sposób wyraźnie odznacza się od zalewy romantycznych komedii przeplatanych hollywoodzkimi superprodukcjami spod znaku superbohaterów, które w ostatnim czasie zdominowały kina.

Duchy przeszłości

Wydaje się, że po kilku wielkich filmach wojennych z lat 70-tych i 80-tych takich jak „Patton”, „O jeden most za daleko”, Czas Apokalipsy” czy „Łowca jeleni”, które były spadkobiercami wielkich klasyków z lat 50-tych i 60-tych („Stąd do wieczności”, „Parszywa dwunastka” czy „Most na rzece Kwai”) niezbyt wiele filmów wojennych pojawiło się na ekranach kin. Być może widownia zmęczyła się trochę tematyką biorąc pod uwagę fakt jak wiele rzeczywistych konfliktów rozgrywało się w tym czasie na świecie. A może po prostu potrzeba było trochę czasu zanim znajdą się reżyserzy, którzy nie boją się konfrontacji z takimi mistrzami jak Francis Ford Coppola, Olivier Stone czy Michael Cimino.

Odrodzenie

Filmy wojenne zaczęły się ponownie pojawiać na horyzoncie po roku 2000 z kilkoma wartymi wspomnienia wyjątkami z lat 90-tych takimi jak „Lista Schindlera” (1993), „Szeregowiec Ryan” (1998), czy „Cienka czerwona linia” (1998). „Pearl Harbor” i „Helikopter w ogniu” - dwa filmy, które pojawiły się w 2001 roku wydają się leżeć na przeciwległych biegunach sztuki filmowej z pierwszym będącą klasyczną melodramatyczną superprodukcją z dość niskimi notami krytyków oraz drugim, który w bardzo realistyczny sposób pokazał fragment rzeczywistości wojskowej i został doceniony zarówno przez krytyków jak i przez widzów. Gdzieś pomiędzy nimi znajdzie się miejsce dla „Wroga u bram” – epickiej opowieści o Stalingradzie zrealizowanej przez Jean-Jacquesa Annaud.

Następcy

Kolejne lata przyniosły (i często obsypały Oscarami lub ich nominacjami) takie dzieła jak „Pianista” (2002), „Byliśmy żołnierzami” (2002), „Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej” (2005), „Listy z Iwo Jimy” (2006) czy „W pułapce wojny” (2008). Ostatnie lata dały nam również takie tytuły jak „Furia”, „Snajper”, „Przełęcz ocalonych” i wreszcie „Dunkierkę”.

Realizm w filmie wojennym

Wiele filmów wojennych jest opartych na prawdziwych wydarzeniach. W oczywisty sposób filmy mają przynosić zyski. Muszą więc zachować równowagę pomiędzy realnością a widowiskowością co nie zawsze idzie w parze. Niewielu filmowcom udało się pogodzić realistyczne przedstawienie wojennej rzeczywistości z atrakcyjną warstwą wizualną powodującą, że widzowie chcą ten film obejrzeć lub wrócić do niego po jakimś czasie. Bardzo trudno wskazać jest jeden lub nawet kilka filmów, które osiągnęły w tej kwestii perfekcję. Niemniej jednak, spróbowaliśmy stworzyć subiektywną listę filmów wojennych, które łączą w sobie perfekcyjną reżyserię, świetne zdjęcia oraz grę aktorską z wojennym realizmem. Utworzyliśmy kilka kategorii ponieważ znalezienie jednego filmu, który jest w stanie wiernie je wszystkie oddać jest praktycznie niemożliwe.

Najlepsze przedstawienie obozu dla rekrutów: „Full Metal Jacket” (1987)

Chyba oczywisty wybór. I jedna z niewielu sytuacji, w której Stanley Kubrick pozwolił aktorowi na improwizację. R. Lee Ermey, były żołnierz piechoty morskiej zaangażowany do filmu jako doradca a ostatecznie obsadzony w roli instruktora musztry sierżanta Hartmana z wolną ręką co do przedstawienia swojej postaci, dał niezapomniany popis aktorski pokazujący cały dramatyzm i przerażające realia obozu dla rekrutów. Postać karykaturalna i przerażająca do granic szaleństwa.

Najlepsze przedstawienie bezradności wobec zagrożenia: „Okręt” (1981)

Film, który jest oparty na autobiograficznej powieści niemieckiego fotografa drugiej wojny światowej jest jednym z najbardziej porywających i realistycznych obrazów wojny jaki stworzono. Film przedstawia losy kapitana niemieckiego U-bota oraz jego niedoświadczonej załogi podczas niekończących się patroli na Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Zostajemy wciągnięci w brudny i klaustrofobiczny świat podwodniaków i ich żmudne codzienne obowiązki przeplatane walką oraz czyhającą z każdej strony śmiercią patrząc jak łowca zamienia się w ofiarę.

Najlepsze przedstawienie człowieczeństwa w obliczu wojny: „Lista Schindlera” (1993)

Oscarowa historia opowiedziana przez Stevena Spielberga ukazująca prawdziwą historię niemieckiego przedsiębiorcy próbującego zarobić fortunę korzystając z rosnącej w siłę nazistowskiej Rzeszy. Zatrudniając poszkodowanych przez wojnę Żydów i Polaków jako tania siła robocza, z czasem zdaje sobie sprawę z tego, że fakt zatrudnienia ich w swoim zakładzie jest jedyną rzeczą, która chroni ich przed wysłaniem ich na pewną śmierć w obozach koncentracyjnych. Za namową i z pomocą żydowskiego księgowego budzi się w nim sumienie dzięki czemu postanawia on uratować tylu ludzi, ilu będzie w stanie nawet za ceną straty swojej fortuny. Niesamowity obraz najgorszych i najlepszych stron człowieczeństwa w czasach Holokaustu.

Najlepsze przedstawienie sceny batalistycznej: „Szeregowiec Ryan” (1998)

Niezwykle obrazowe i realistyczne odtworzenie lądowania wojsk alianckich na plaży Omaha w Normandii oraz tego co działo się później w wykonaniu Stevena Spielberga. Zapierająca dech w piersiach 24-minutowa scena walki na plaży widziana oczami żołnierza to absolutne arcydzieło operatorskie Janusza Kamińskiego (nagrodzonego Oscarem za swoje dokonania). Scena ta, pozbawiona patosu, nadętego bohaterstwa i przesadnej militarnej widowiskowości, pozostaje punktem odniesienia dla wielu scen batalistycznych w filmach stawiając bardzo wysoko poprzeczkę standardom ukazywania realizmu i brutalności działań wojennych.

Najlepsze przedstawienie bitwy: „Byliśmy żołnierzami” (2002)

Pełne heroizmu odtworzenie pierwszej i najprawdopodobniej najbardziej krwawej bitwy w czasie wojny wietnamskiej. Przeplatane historiami pozostawionych w kraju rodzin, film ukazuje los 400 żołnierzy z 7 pułku kawalerii powietrznej otoczonych przez 2000 żołnierzy Viet Congu w dolinie Ia Drang. Jesteśmy światkami całej bitwy, od mementu rozlokowania wojsk do chwili ewakuacji ostatniego żołnierza z pola walki. Widzimy heroizm, desperację, tragedie, małe zwycięstwa i gorzkie porażki. Bitwa jest ukazana niemal w dokumentalnym stylu ukazując wszystkie okropności beznadziejnych bitew.

Najlepsze przedstawienie okrucieństwa wojny: „Pluton” (1986)

Spośród wielu filmów pokazujących wojnę w Wietnamie, wstrząsający obraz Oliviera Stone’a jest często wymieniany jako jeden z trzech najwybitniejszych filmów o Wietnamie obok „Czasu Apokalipsy” oraz „Łowcy jeleni” (pokazujących w jaki sposób wojna niszczy człowieka) przedstawiający codzienność żołnierza wraz z okrucieństwami, których jest świadkiem lub przyczyną. Niezwykle przejmująca scena wejścia żołnierzy amerykańskich do wietnamskiej wioski serią dramatycznych obrazów ukazuje bezlitosny horror i bezsensowną rzeź, która na długo pozostaje wryta w pamięć widzów. Oprócz tego, scena sierżanta Eliasa uciekającego przez las na tle adagia na smyczki Samuela Barbera pozostaje jedną z najbardziej poruszających i rozpoznawalnych obrazów wojny (wykorzystanego również jako plakat do filmu).

Najlepsze przedstawienie działań jednostek specjalnych: „Helikopter w ogniu” (2001)

Pełne realizmu odtworzenie przez Ridleya Scotta rozdziały wojskowej historii Stanów Zjednoczonych z Mogadiszu w Somalii w 1993 roku. Szybka misja, która miała potrwać mniej niż godzinę zmieniła się w całonocną walkę oraz operację ratunkową kosztującą życie kilkunastu żołnierzy US Army oraz tysiące zabitych i rannych Somalijczyków i mającą poważne reperkusje polityczne dotyczące polityki militarnego angażowania się armii Stanów Zjednoczonych. Obraz współpracujących jednostek specjalnych pozbawiony jest często spotykanego w takich filmach przerysowania.

Najlepsze przedstawienie powrotu do domu: „W pułapce wojny” (2009)

Przez dość długi czas temat żołnierzy powracających do domu pozostawał w cieniu historii o ich bohaterskich czynach w czasie walki. PTSD (ang. posttraumatic stress disorder czyli zespół stresu pourazowego), choć znany wcześniej i najczęściej kojarzony z wojną w Wietnamie, pojawił się jako rozpoznany stan dopiero w 1980 roku i od tego czasu stał się istotnym problemem związanym z kwestią powrotu żołnierzy z obszaru działań wojennych. Kilka filmów odniosła się do tego problemu („Łowca jeleni”, Urodzony 4 lipca”, Drabina Jakubowa” czy nawet „Rambo – pierwsza krew”) ale głównie w warstwie psychologicznej doprowadzającej jej ofiary na skraj szaleństwa. Kathryn Bigelow w swoim Oscarowym dziele ukazującym pracę saperów w Iraku potrzebowała jednej, perfekcyjnie nakręconej sceny pokazującej dezorientację i wyobcowanie głównego bohatera wojny w Iraku stojącego bezradnie pośród półek z supermarkecie zapełnionych zwykłymi płatkami i niemającego zielonego pojęcia co ma zrobić. To tylko jedna wybrana scena, ale cały film zasługuje na obejrzenie.

Kategoria dodatkowa – najlepsze przedstawienie… wszystkiego: „Kompania braci” (2001)

Dodaliśmy bonusową kategorię, dla której spróbowaliśmy znaleźć film (a właściwie mini serial w tym przypadku), który spróbowałby ukazać całość realiów wojny bez przesadnej militaryzacji, melodramatyczności, heroizmu; filmu, który nie byłby ani zbyt krytyczny ani zbyt gloryfikujący w stosunku do wojny. Nie oznacza to oczywiście, że pozostałe nasze propozycje to filmiki o dużych chłopcach bawiących się w wojnę pokazujące zafałszowany obraz wysiłku wojennego skierowany na widowiskowość. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę wszystkie elementy związane z realiami prawdziwej wojny, twórcom serialu udało się połączyć je z realizmem, rzetelnością przekazu, desperacją oraz dylematami ludzi, którzy znaleźli się w sytuacji, w której nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Doceńmy zatem fakt, że pomimo tego, że są to tylko aktorzy, dzięki nim możemy poczuć to co czują prawdziwi żołnierze na polu bitwy.

Zanurz się do świata filmu

Wszystkie te emocje dostarczą nam platformy streamingowe oraz dostawcy cyfrowi. Tym razem skupiliśmy się na Amazon Prime Video – jednej z najlepszych i największych kolekcji filmów w sieci. Możesz odblokować jej zwartość i oglądać ją w każdym miejscy za pomocą wielu różnych urządzeń dzięki Smart DNS Proxy. Zarejestruj się lub zaloguj jeśli masz już u nas konto i rozpocznij niezapomnianą przygodę z filmem – nie tylko wojennym. Każdy znajdzie coś dla siebie.

BACK TO NEWS